Çocuk ve Beyin

İnsan beyni geçmiş yıllarda vücut içerisinde yaşayan bağımsız bir organ olarak görülüyordu. Beyin, bu inanışa göre, içerisinde sırlar barındıran yalnız bir yapı, organdı. Görüntüleme alanında tekniklerin ilerlemesi ve gelişmesiyle birlikte beynin sırrı da açığa çıkıyor ve artık beyinlerimizin nasıl da bağlantısal ve ilişkisel olduğunu görüyoruz. Beyin gayet toplumsal bir organ; hem başka beyinlerden etkileniyor, hem de onları etkileyebiliyor. Bir bebek anne babasına bu ilişkisel özelliğiyle bağlanıyor: Hissedilmek, şefkat gösterilmek, karşılıklı, tutarlı bir ilişki geliştirmek istiyor. Anne babaların duygusal açıdan tutarlı olmaları bebek için çok önemli. Benlik duygumuz bu tutarlılık sayesinde oluşuyor. Tutarlı iletişim sayesinde canlı ve neşe dolu bir benliğe kavuşuyoruz.

Yaşamın başlangıcından itibaren beyinlerimiz yaşama tepki veriyor: Beyin içerisinde inşa edici tuğlaların sayılabildiği nöronlar arası bağlantıları değiştiriyor. Bu bağlantılar ile beynin yapısı oluşturuluyor ve yaşantıyı hatırlama yapabiliyoruz. Beynin yapısı beynin işlevlerini belirliyor. En Sonunda ise beyin işlevi  zihni belirliyor. Beyin anatomisini belirleyen kavramlardan birisi genetik bilgisi olsa da, içerideki bağlantı yollarını ve dolayısıyla beynimizin bize özgü yapısını belirleyen şey yaşamlarımız. Yaşantı insan beyninin yapısını belirliyor ve bizim kimliğimizi tanımlayan zihnimizi belirliyor

Beynin değişken yapısı ,  anne babalıkla ilgili bazı durumları da etkiliyor. Anne baba olarak, çocuklarımız ile sevgi dolu, uzun süreli ve anlamlı ilişkiler kurmak istiyoruz. Duygular hem iç deneyimlerimizi hem de insanlarla olan deneyimlerimizi şekillendirir ve zihnimize nelerin anlamlı olduğuna dair bir his sağlar. Bir ebeveyn olarak, duygularla ilişki kurabilme beceriniz çocuğunuzun yaşama gücü ve empati geliştirmesini destekleyecektir. Bu nitelikler, ömür boyu sürecek yakın ve içten ilişkiler geliştirmeleri için çok önemli.

İnsanlar arasındaki mesajşimin iki türü var: shususi mesajşim ve sözel olmayan iletişim. İnsan beyninin sağ yarı küresi sözel olmayan bildirişim sinyallerini algılamada ve işlemede özelleşmiştir. Bu yüzden beynin sağ yarı küresi, beynin duygusal işlemler için merkezi olan limbik korteks ile direkt ve çok sayıda bağlantıya haizdir. Beynin sol yarı küresi ise daha çok shususi ve mantıksal sinyalleri idraklar ve işler. Fakat tüm bir beyin fonksiyonu için ne olursa olsun beynin sağ ve sol yarı kürelerinin birlikte çalışması gereklidir.Ebeveynlerin bu fizyolojik bilgiler eşliğinde bilmeleri ihtiyaç duyulan bazı noktalar var.

  • Yaşamın ilk bir iki yılında çocuk beyninin sağ yarısı baskın olarak ebeveynler kendi beyinlerinin sağ yarısını kullanmada ne aşama başarı göstermişse, çocukla ebeveyn arasındaki bildirişim de o derecede başarılı olur.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Zihinsel Verimlilik Nedir?

Çar Eki 9 , 2019
Günümüzde hızla gelişen bilim ve teknoloji, toplum yaşamcığının her alanını etkilemekte ve köklü değişimleri mecburi kılmaktadır. Bu değişmeler karşısında kişi, topluma uyum sağlamak ve kendini geliştirmek için becerilerini devamlı yenilemek zorundadır. Bu süreç bireyin sadece bugün için değil, gelecek için de kendini geliştirmesini ve çeşitli becerileri öğrenmesini gerektirmektedir. Bu becerilerin […]