Okulda Türkçe Dersi Nasıl İşlenir?

 

Türkçe dersi müfredatta olan diğer derslerden oldukça farklıdır. Okulda Türkçe Dersi Nasıl İşlenir? sorusu bu farklılık açısından oldukça önemlidir. Türkçe dersinin işlenmesi için yapılacak olan planlamalarda mutlaka dersin bölümlere ayrılması gerekmektedir. Bu şeklide yapılan bölümleme ile ortaya çıkacak olan sonuç başarılı olmaktadır. Türkçe dersinin özellikleri olan bu bölümler okuma,konuşma,yazma,dinleme ve dil bilgisidir. Bölümlerin ilk dört kısmı öğrencilerin temel beceri ve yeteneklerini geliştirmeye yönelik olmaktadır.Becerileri böylece oldukça etkin gelişim gösterecektir. Dil bilgisi bölümü ise diğer bölümleri tamamlayıcı niteliktedir.Yazma,konuşma,okuma gibi temel beceri özellikleri kurala uygun bir şekilde yapılacaktır.Tüm bu konulara dikkat edildiğinde öğrencilerde alınan verim amacına ulaşmış olacaktır.

Türkçe dersi için toplumda yanlış bir  algı olan gramer öğretim dersi değildir. Türkçe Dersi; Türkçemizi doğru ve etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmek, aynı zamanda da öğrencilerin kendini doğru bir şekilde ifade edebilmelerini sağlamaya yönelik bir derstir. Bunun yanında Türkçe Dersi; Türkçe dersidışında kalan tüm dersleri tamamlayıcı bir özelliği ile de dikkat çekmektedir. Bu nedenle konular işlenirken, Türkçenin bu özelliğinin de göz önünde bulundurulmasında büyük fayda vardır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkçe Dersinin Önemi

Paz Eyl 29 , 2019
  Türkçe dersi eğitim sistemimizin en eönemli parçasıdır. Zira çevremizdeki insanlar ile iletişim kurabilmenin temel taşının Türkçe Dersi olduğu unutulmamalı.Bizlerin olduğu gibi gelecek nesillerinde ihtiyacını karşılayacak derstir.Kendi konuşma dilimizi en iyi şekilde kurallarıyla öğrenmemiz güçlü iletişim kurmayı sağlamaktadır.Kendi dilimizi bilmek kendi insanlarımız ile iletişim halinde olmamız demektir.Milli kültür varlığımız olan […]