Türkçe Dersinin Önemi

 

Türkçe dersi eğitim sistemimizin en eönemli parçasıdır. Zira çevremizdeki insanlar ile iletişim kurabilmenin temel taşının Türkçe Dersi olduğu unutulmamalı.Bizlerin olduğu gibi gelecek nesillerinde ihtiyacını karşılayacak derstir.Kendi konuşma dilimizi en iyi şekilde kurallarıyla öğrenmemiz güçlü iletişim kurmayı sağlamaktadır.Kendi dilimizi bilmek kendi insanlarımız ile iletişim halinde olmamız demektir.Milli kültür varlığımız olan dilimizin önemini kavrayarak yok oluştan kurtarmak demektir.

Eğitim sistemimizin dönüşüm geçirdiği yıllardan beridir Türkçe dersi okullaırımızda zorunlu olarak okutulmaktadır.Türkçenin ders olarak okutulması dilimizi daha iyi öğrenip geleceğe aktarmamız açısından çok önelidir.

Türkçe dersinin neden öğrenildiği konusuna değinirsek; biz Türk Milletiyiz ve ana dilimiz Türkçe’dir. Dilimizi önemsiz görüp zamanla kaybedersek , bunun yanında kültürümüzü,örflerimizi, duygularımızı , milli birlik ve beraberliğimizi kaybederiz. Bu nedenle dilimiz bizim için ekmek su gibi önemli bir ihtiyaçtır.Millet olarak kimliğimizin dilimiz olduğunun farkında olmalıyız.

Sosyal hayatta var olabilmek için iletişime iletişim için ise dile ihtiyacımız vardır.Birbirimizi anlamak ,anladığımızı aktarmak için iletişim olmalıdır.Dil ile yani Türkçemiz ile kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Tüm yapılması gereken bu nedenler Türkçeyi  ana dilimiz olarak kullanmanın sebepleridir. Herşey Türkçemizin kurallı güzel kullanımı ile mümkün olduğunun göstergesidir, bizler millet olarak dilimize sahip çıkarsak gerekli önemi ve ehemmiyeti gösterirsek bizden sonraki nesillerimiz de dilimize gerekli itinayı gösterip sahip çıkarlar.

 

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İletişimin İnsan Hayatındaki Önemi Nedir?

Paz Eyl 29 , 2019
  İnsanların birbirleriyle etkileşime geçebilmeleri, bir duygu paylaşabilmeleri için mesaj çok önemlidir. Tarih öncesi devirleri organize ettiğimizde o zamanlar bile mesaj vardı doğrusu mesajsiz hayat asla bir şekilde düşünülemez. İletişimin insan hayatına sağladığı bir oldukça yarar vardır. Hızla gelişen teknolojinin günden güne yenilenmesi, gelişmesi iletişim anlayışınıda doğrudan etkilemekte ve değiştirmektedir. […]